Cavioterapie

 

Jedná se o léčebnou metodu, při níž se využívá kontaktu lidí s morčaty. Určitě znáte hypoterapii, což je terapie s koňmi nebo canisterapii - terapii se psy. Pointa cavioterapie je v podstatě stejná. Jde o kontakt člověka se zvířetem. Je totiž psychologicky ověřeno, že častý a přátelský kontakt člověka se zvířetem má pozitivní vliv na jeho zdraví. Kontakt se zvířetem pozitivně ovlivňuje celý náš organismus a dá se říci, že dobře naladěný člověk je také výrazně zdravější. Zvíře odvádí pozornost od vlastních potíží a nutí k aktivitě, zvířata lidem nabízejí lásku, přátelství, pocit vzájemné potřebnosti,bez ohledu na vzhled, postavení a nemoc. Zvířata zmírňují psychické napětí, stres, pocity úzkosti a deprese. Je dokázáno, že osoby, které mají zvířata, mají nižší hladinu tuků a cukru v krvi, a i nižší tlak.

 Pro cavioterapii jsou nejvhodnější chlupatá větší morčata, výrazně socializovaná - tzv. "přemazlená", která se nebojí, nejsou lekavá, nekoušou a jsou zvyklá na denní lidský dotek a kontakt. 

 V současnosti se cavioterapie využívá v domovech pro seniory. Rovněž se doporučují autistům a lidem s Downovým syndromem. Dále se uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací, jedná se např. o navazování kontaktu s lidmi, kteří obtížně komunikují, při výskytu apatie, deprese.