Určení pohlaví

 

Určení pohlaví může být trochu problém. Obzvlášť, pokud je to Váš první vrh a snažíte se o to v den, kdy se morčáci narodili :-) věřte ale, že to není taková věda a i zde platí to, co všude, trocha praxe a zanedlouho to bezpečně poznáte.

 Neradila bych určovat pohlaví podle chování jedince. Ne každá holčička je mazlítko a ne každý chlapeček raubíř :-)

 Pokud se již nejedná o miminko, není problém poznat samce na první pohled podle varlátek. Máte-li ale chovatelskou stanici nebo hodláte narozené morčáky prodat, potřebujete pohlaví poznat daleko dřív, než jsou varlata na pohled patrná. Nejsou-li tedy ještě patrná na pohled, můžete to zkusit pohmatem. Jemným prohmatáním bříška v dolní oblasti nahmátnete u samce ještě nesestoupená varlata. Čím je sameček mladší, tím jsou, samozřejmě, menší a výše položené. Věkem se zvětšují a sestupují. 

 Potřebujete-li nebo chcete-li pohlaví rozpoznat ihned po narození, nemusí se Vám to ale podařit ani pohmatem bříška. Varlátka jsou při váze skinníka 80g tak malé, že je ještě téměř nelze ani nahmátnout.

Mně se osvědčilo levou rukou přidržet skinníkovi nožičky od sebe a pravou jemně stisknout oblast genitálií (vypadá to jako malý pindík, ale u novorozených morčat je stejné velikosti u obou pohlaví). Pokud se jedná o samečka, vyleze pindík :-)

 Později sem přidám fotografie :-))