Rozmnožování

 

Pohlavní zralost samců: 3-5 týdnů

Pohlavní zralost samic: 4 týdny

Délka pohlavního cyklu: 16 - 23 dní

Doba říje: 6 - 15 hodin

Doba březosti: 60-72 dní

Počet mláďat: 2-5

Porodní hmotnost: 50-120g

Doba kojení: 3 - 5 týdnů

 

Připuštění

Samičku je možno poprvé připustit v době, kdy dosáhne váhy 500 g. První porod by měl proběhnout do desátého až dvanáctého měcíce věku samičky, protože ve věku jednoho roku dochází ke srůstu pánevních kostí. Připouštění plánujeme s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a tělesné konstituci samičky.

 

Porod

Mláďata se rodí zabalena v plodovém obalu, vždy hlavičkou napřed. Po vypuzení plodu samička prokousne obal, aby se mládě mohlo nadechnout, obal pozře a mládě omyje, čímž ho i zahřívá. Pozor, u prvorodiček se může stát, že díky nadměrnému stresu samička na vybalování zapomene nebo dokonce mláděti ublíží. Proto je dobré, pokud se nám podaří být při porodu, dávat na celý průběh pozor a v případě nutnosti samičce pomoci. Pokud je nutné, abyste mládě z obalu vyndali sami, dávejte pozor, obal, ve kterém mládě je, je velmi kluzký. Podle mých zkušeností je ideální místo pro roztržení obalu pod ručičkama, kde je volný prostor, takže se tam obal snáze roztrhne. S rozbalováním je nutné si pospíšit, aby se mládě neudusilo. Nejprve vždy rozbalíme hlavičku a až potom celé tělíčko.

 

Kojení

Mláďata se rodí vidoucí a plně schopna života, přesto je samička kojí po dobu cca 3 týdnů. Od 2. dne mláďata začínají přijímat suchou potravu. Bohužel se může stát, že samička porod nepřežije, nejeví o mláďata zájem nebo se jich narodilo moc a nestihne je všechny nakrmit. Ideálním řešením je mláďátka "podšoupnout" nějaké jiné kojicí samici, v drtivé většině případů se jich samice ujme, ale málokdo má v jeden čas víc kojicích samic. V takovém případě je nutné uměle dokrmovat. 

Umělé výživy:

 - kaše Borisovka

 - kočičí mléko

Návod na přípravu kaše Borisovky:

- netučný tvaroh

- žloutek

- smetana (30% tuku)

- plnotučné mléko

- stolní olej

- Glukopur

Všechny výše uvedené přísady smícháme dohromady. Hotové mlíčko dáme do hrníčku a vložíme do kastrůlku s horkou vodou a čekáme, až se mléko ohřeje na teplotu těla. Injekční stříkačkou potom kašičku podáváme mláďatům přímo do tlamičky. Dáváme pozor, aby mládě mlíčko nevdechlo, hrozilo by udušení. Při jednom krmení by mělo mládě vysát cca 1-2 díly stříkačky. Jakmile má dost, nenutíme jej. Zpočátku dokrmujeme každé 2-3 hodiny.

 

Mláďata jsou po 25 dnech samostatná. Je vhodné po 3. týdnu života samečky oddělit od samice a sourozenců, protože by hrozilo znovuzabřeznutí samice. Mláďata se odstavují buď ve věku min. 4 týdny nebo při dosažení váhy 250g.

Samice může mít mláďata dvakrát za rok.