Nemoci

 

Skinníci díky absenci srsti patří mezi zvířátka náchylnější na nějaké to onemocnění, nicméně při správné péči se většině z nich dá předcházet, případně se dají rozpoznat hned v jejich počátku.

 Pokud si všimnete u Vašeho miláčka změny v chování a projevy nemoci, navštivte neprodleně veterináře! Následující  seznam nemocí neslouží k domácímu ošetření, ale k rozpoznání, že všechno není v pořádku!

Absces
 - vzniká, když se morče poraní a do rány se dostane infekce, vytvoří se potom bulka na těle morčete. Bulka je vyplněná hnisem, který při prasknutí bulky vyteče ven, hrozí ale i nebezpečí, že se hnis dostane do krve morčete a může způsobit jeho otravu. Nejčastěji se vykytuje pod krkem, na ramenech a zádech.
 Jak na to: Řešit pomocí veterináře, který bulku otevře, vyčistí od hnisu a vydezinfikuje, při léčbě je důležité ránu čistit (odstranit hnis a nečistoty) a desinfikovat, dát pozor, aby se do ní nedostávalo příliš nečistot. Na léčbu se používají antibiotika, která určí veterinář, či různé druhy zásypů (např. Framykoin).

Alergie
- projevuje se častým drbáním, kašláním, zánětem spojivek, ekzémy

Amebiáza
- k této nákaze dochází různě infikovanou vodou či potravou. Projevuje se průjmovým onemocněním, ale také abscesů v různých orgánech.

Avitaminóza
- způsobena nedostatkem vitamínu, u morčat především vitaminu C, projevuje se bolestivými klouby, špatným pohybem morčat a problémy s dásněmi, které mohou vést až k poruše příjmu potravy.

Bronchitida
- projevuje se respiračními problémy, kašlem, rýmou - je způsobená většinou virovými či bakteriálními infekcemi, či podráždění plynem nebo kouřem

Cystitida
- projevuje se častým močením, zánětem kůže či krví v moči - příčinou bývají bakteriální infekce

Konjunktivitida - zánět spojivek
- projevuje se zvodnatěním očí - může být způsobena prachem, alergií, cizím tělesem v oku, ale také parazity, často bývá nežádoucím účinkem jiných chorob.

Průjmové onemocnění
- může být způsobeno chybami v krmení, nedostatkem hygieny, střevními plísněmi či vnitřními parazity. Projevuje se měkkými či úplně řídkými exkrementy, které se lepí na zadeček a nohy, následnou apatií a vyhublostí. Nemá - li mořče potřebnou léčbu může se stát během několika dní i smrtelným.

Léčba: nedávejte morčátku žádné vodnaté krmení (zeleninu, ovoce), podávejte dostatek sena a vody, pomoci by měl i heřmánkový čaj, pomoci mohou i borůvky či větve vrby jívy, při déletrvajících příznacích vyhledejte veterináře.

Přehřátí
- dochází k němu, pokud je morče dlouho vystaveno přímému slunci, či vysokým teplotám. Projevuje se poleháváním na boku, přerývaným dýcháním, apatií.
Léčba: morče musíte umístit do stínu, první pomoc je namočit morčeti tlapky do vody, nebo ho zabalit do vlhké látky.

Svrab
- je způsoben kožními roztoči, projevuje se holými místy po těle morčete, většinou se šíří od zadní části těla morčete. Morče se hodně drbe, čímž si může vytvořit boláky.
Léčba: léčí se pomocí speciálně vyvinutých přípravků, které morčeti aplikuje veterinář. Dobré je zvýšit ve stravě vit. C

Zácpa
- morče nevylučuje trus. Souvisí s nedostatkem vody, pohybu a potravou, která není bohatá na vlákninu. Morče se stává apatickým, nereaguje, má ohnutý hřbet.
Léčba: dávejte morčeti šťavnatou zeleninu a ovoce a samozřejmě dostatek sena, morče by mělo mít také dostatek pohybu, díky čemuž se rychlejí srovná trávící systém morčete. Pokud potíže přetrvávají (dva dny) navštivte veterináře.