Vše o výstavách

 

Máte-li v úmyslu účastnit se výstav morčat, měli byste - než si pořídíte toho krasavce či krasavici - vědět určitě pár informací.

Za prvé: Musíte být členem Klubu chovatelů morčat. 

Webové stránky klubu: www.klubmorcat.cz. Přihlášku naleznete na na: https://www.klubmorcat.cz/klub-prihlaska/, kde jsou i veškeré informace. Po zaplacení vstupního poplatku 100,- Kč + ročního členství (pro rok 2013 činí 500,- Kč) získáte členský průkaz. Po vydání členského průkazu si, opět elektronickou formou, zažádáte o schválení názvu Vaší chovatelské stanice.

Za druhé: Musíte mít registrované morče. 

Výstav se mohou účastnit jen morčata, která jsou evidována v Národním registru, tzn. že splňují podmínky určené k danému typu. Více o registracích viz Registrace v levém menu. 

Za třeti: Zjistíte si datum výstavy a přihlásíte se na ni.

Kompletní kalendář výstav naleznete na mých stránkách, v sekci Kalendář výstav v levém menu. Pro bližší informace a hlavně přihlášení na výstavu se ale musíte přihlásit na stránky klubu - https://www.klubmorcat.cz/terminy-vystav/. 

 

Příprava před výstavou

 

Co se týče přípravy jedince před samotnou výstavou, není příliš náročná, zejména u bezrstých plemen :-) a jelikož se tyto stránky týkají víceméně zejména plemene skinny, bude i tato sekce jen o přípravě skinny na výstavu.

Ostříhat drápky - dejte pozor na zastřižení. Ze správně ustřiženého drápku by neměla téct krev. Snažší je střihání drápků světlých či barevných jedinců, zastřiháváme v místě, kde začíná bílý drápek. U černých jedinců je, bohužel, celý drápek stejný, takže musíme střihat opatrně. Vždy je lepší raději méně a častěji než zastřihnout.

Vyčistit uši - čistíme tzv. uchošťourou (ušní tyčinkou). Můžeme použít ušní gel. Nečistíme příliš do hloubky.

Vyčistíme mazovou žlázku - nachází se nad zadečkem, viditelnější u světlých jedinců. Čistíme jemně, s použitím stolního nebo olivového oleje, nedřeme. Cílem není morčeti mazovou žlázku vydřít až na strup, ale očistit! 

Vykoupat nepodceňujte hygienu. Zejména u bílých jedinců se objevuje žlutý nádech. Koupeme v umyvadle nebo misce, vaničce, teplota vody by měla mít nepatrně vyšší teplotu než je tepla lidského těla. Musíme počítat s tím, že skinny mají vyšší teplotu, tak aby to pro ně nebylo příliš studené. Morčáka držíme jednou rukou pod bříškem a druhou jemně omýváme, zabráníme tím možnému vyskočení z vody. Zabalíme do ručníčku a dáme do čistě vyčištěného boxíku :-)

Nezapomeňte: Pokud chcete mít doma šampiona, musíte se k němu jako k šampionovi chovat :-))

 

A teď už na samotné výstavě

 

Výstavní třídy

 Morčata se na výstavách řadí do tří vystavovaných tříd:

Baby: morčata do 5 měsíců věku, požadovaná váha 500g

Junior: morčata od 5 do 9 měsíců věku, váha není požadována

Adult: morčata od 9 5 měsíců věku, váha není požadována

 

Přejímka

Přejímka morčat se koná před výstavou. Zde je nutné veterinárnímu ošetřovateli doložit potvrzení od veterináře, ne starší 3 dnů, ve kterém potvrzuje, že je Vaše morče zdravé a může se ústastnit té a té výstavy. Veterinářka na výstavě morče před samotnou výstavou ještě jednou prohlédne. 

Poté získáte číslo Vaší klece a katalog výstavy s informacemi o výstavě, jednotlivých vystavovaných zvířatech a sponzorech.

Ubytujete morče a počkáte na posouzení posuzovatelem. Jak jste dopadli se dozvíte z posuzovacího lístku, na který posuzovatelé zaznamenají Vaše bodové ohodnocení a nechají Vám ho u klece. Získal-li Váš svěřenec ohodnocení 95 a více bodů, budete mít u klece i čekatelskou kartičku na Šampiona. Více info o šampionech o odstavec níže.

 

Ocenění Šampion ČR

Každé morče, které získá v hodnocení na výstavě 95 a více bodů získává jednu kartičku čekatele na Šampiona ČR. K získání ocenění Morče Šampion ČR je zapotřebí pěti takovýchto kartiček od minimálně dvou různých posuzovatelů, z důvodů objektivity. Jde-li o jedince z Vašeho vlastního chovu, tedy s názvem Vaší CHS ve jméně, pak se morče s titulem Šampion počítá do ocenění Vaší CHS. Pokud jde o jedince z jiné Chovatelské stanice, pak máte doma sice Šampiona ČR, což je výhodou zejména z důvodu kvalitních potomků, ale toto morče se počítá do oceněńí domácí CHS.

 

Na závěru každé výstavy probíhají registrace morčat. Bližší info o registraci viz sekce Registrace v levém menu.