Čím krmíme

 

Seno:  Kupujeme značku Gimb orn . Zprvu se mi zdálo, že seno nasekané nadrobno není to pravé, protože se do něho morčáci nemohou pořádně zahrabat a bála jsem se, aby neprášilo a nezpůsobovalo tak skinníkům zánět očí, ale vypadá to, že chutově ho mají nejradši, s očima zatím také není žádný problém, takže jsme u něj zůstali. Přes léto jezdíme hrabat ke všem známým na zahradu :-) a pak sušíme a všude to voní a morčáci k tomu čuchají a hopkají radostí z té vůně :-)) no, trocha romantiky nezaškodí, že? 

Granule:  Za ty roky chovu jsem vyzkoušela hafo granulovaných krmení a došla k závěru, že to správné krmení musí splňovat dva základní předpoklady: musí být kvalitní a výživné a musí chutnat. Po dlouhé době jsme vyměnili naše oblíbené krmivo Berkel s vitamínem C za Apetit Super H, které naháčci milují... ovšem díky "různorodosti" tohoto krmení si vybírají co snědí a co nechají... Není růže bez trní.

Pochoutky:  Několikrát do týdne dostanou všichni morčáci některé ze špenátových, mrkvových, banánových apod. pochoutek. Ne moc, jen tak trochu, jako když dítěti dáváte sladkost. Ovocné příchutě jim moc nejedou, špenát zatím vede.

Zelenina: Denní přísun zeleniny a ovoce je nutností, takže v lednici nesmí chybět jablka, hlávkový salát, okurka, klasická mrkev, rajče nebo paprika. Každý morčák má jiné chutě. 

Ovoce: Co se jablek týče, většina skinníků je jí, i když nepatří mezi nejoblíbenější. Nevýhodou jablek je, že se z trusu potom tvoří malé dotěrné mušky, takže je nutné ubikace čistit častěji. Meloun - je v období horka pro morčáky vhodným zpestřením stravy. Ačkoliv skinníci díky absenci srsti snáší horko mnohem lépe než chlupatá zvířata, i oni vítají ochlazení. Doufám, že by nikoho nenapadlo pustit na skinníka kvůli ochlazení větrák takže zbývá buď koupel v jemně vlažné vodě nebo chladnější strava obsahující vysoký podíl vody.
Většině skinníků meloun chutná, protože je sladký a oni jsou mlsouni určitě doporučuji podat spíš menší kousek a častěji než dát najednou větší kus. Pažravci skinní totiž žerou až k prasknutí a po snězení většího množství by mohl hrozit průjem. Podáváte-li meloun úplně poprvé, doporučuji sledovat bobečky, jestli jsou stále stejně tvrdé. Prevence je vždy účinnější než následná léčba. A průjem je u těchto stvořeníček vždycky problém...

 

Níže uvedený žebříček oblíbenosti je výsledkem chuťových buněk mnou chovaných jedinců :-) 

Žebříček oblíbenosti

1. Okurka

2. Ledový salát

3. Paprika

4. Pampeliškové listy

5. Kukuřičné listy

6. Tráva

7. Hlávkový salát

8. Rajče

9.  Hruška

10.  Kukuřice

11. Listy z řepy

12. Jablka

13. Řepa

14. Mrkev

15. Ředkev

 

Tvrdé pečivo, větev: Protože zuby těmhle nenechavcům stále dorůstají, je nutné, aby si je průběžně obrušovali. K tomu báječně poslouží tvrdé pečivo - rohlík, chléb nebo kus větve. Co se větví týče, tady trošku varuji, nebot je-li ve výběhu morčíků víc a honí se, pak se o větev mohou zranit, na což jsou zejména skinny náchylní. Z toho důvodu větev do výběhu nedávám. Tvrdé pečivo je v pohodě. Pokud chováte morčáky ve stejné místnosti jako spíte, doporučuji na noc vyndat, jinak máte zaručeno, že začnou chroupat přesně ve chvíli, kdy zhasnete a zalezete do postele :-))

Minerální kámen: Svým morčíkům ho dávám spíš pro zpestření, jelikož myslím, že vše potřebné mají v podávaných granulích. Nicméně minerální kámen lze využít i jako odkládačku pro čerstvou zeleninu, nebot, když ji položíte přímo do pilin, hned se jimi obalí :-) 

Voda: Přestože pokud je morčákům dopřáván dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, téměř vůbec nepijí, je nutné, aby měli ve výběhu zdroj vody - at už v napáječce nebo v mističce. Pokud je nějaký prcek oslabený, kýchá a není ve své kůži nebo je samice březí nebo kojí, přidávala jsem do vody minerální vodu od VitaKraftu. Prodává se po 0.5l a stojí kolem 45,- Kč. Morčákům chutná, ale je fakt, že pokud máte doma 15 morčáků, vyjde dost draze. Proto jsem přešla na klasické rozpustné céčko (Vitamin C) s příchutí hroznového vína. Do savky o objemu 250ml dávám 1/3 jedné tablety. Doporučuji po začátku podávání pár dní sledovat, zda to skinníkovi/skinníkům chutná či ne. Skinníci jsou jako lidé, co jedinec, to jiné chutě ;-)) Pokud zjistíte, že morče po začátku přidávání Vitamínu C pije méně, zkuste jinou příchuť nebo Vitamin C bez příchutě.

 

Na čem naháčci usínají

 

Podestýlka

Používání klasických pilin se nám neosvědčilo, z důvodu častých zánětů očí. Hobliny od truhláře byly lepší, ale musejí být jemné, ne ostré, naháčky by poškrábaly. Již delší dobu používáme velké balení pilin značky TierWohl. Jedná se původem o podestýlku pro koně. Jsou to čisté, neprašné, drobné piliny. Prodávají se ve dvou variantách - Classic a Super. Varianta Super se mi neosvědčila, piliny jsou velmi drobné. Naháčci při jejich používání měly záněty v očích, protože se jim velmi často do očí dostávaly a museli jsme vyplachovat. V neposlední řadě také velmi drobných pilin spotřebujete několikanásobně víc.  Zatím se mi nejvíce osvědčila podestýlka TierWohl Classic.

Vlněný pelíšek:  Nejsem příznivcem domečků pro morčata. Zvířáci je berou jako své útočiště a Vás jako vetřelce, proto se díky nim mnohem hůře ochočují. U naháčků je nutné, aby byly v teple, proto jsem našim prckům pořídila vlněné pelíšky (lze bud koupit ve zverimexech nebo šikovné švadlenky ušijí), jsou z nich evidentně nadšení a krásně je hřejí.

Cihla: Jelikož stejně jako zoubky dorůstají skinníkům i drápky je nutné jim je bud pravidelně zastřihovat nebo jim do výběhu dát kus něčeho tvrdé, o co by si drápky mohli pravidelně obrušovat (například kus cihly :-). Drápky je nutné přesto kontrolovat, případně dozastřihávat.

Záchůdek:  Jsou to plastové trojúhelníkové vaničky (pořizovací cena asi 25,- Kč/ks). Pokoušela jsem se na ně skinníky zvyknout, ale chodili všude vyjma záchůdků. Takže jsem je začala používat jako misky pro krmení, jejich trojúhelníkový tvar dobře vykrývá a šetří prostor. Když jsou v nich granule, používají morčáci vaničky jako záchůdek. Tak nevím... vypadá to, že si ze mě dělají srandu :o)

 

Jak bydlíme

Za tu dobu, co skinníky chovám, jsem vyzkoušela asi valnou většinu možných příbytků. Od klece přes akvárium a doma vyráběné vyklápěcí boxy až po v dnešní době tolik oblíbené průhledné plastové boxy. Do klece foukalo, čištění těžkého akvária bylo delíriem, vyklápěcí boxy byly zase špatně větratelné. Jako ideální bydlení pro skinníky se mi osvědčily právě průhledné plastové boxy. Zamezují možnému průvanu a navíc udržují teplotu, takže morčáky zespoda nestudí, když si odhrnou podestýlku.

  Naše morčatárium je vyrobeno z policové skříňky IKEA, do níž jsme nakoupili (rovněž v IKEA) bílé průhledné plastové boxy 38x58cm (99,- Kč/kus!!). Do těchto jsme přidělali jesličky, do jesliček savky a tyto boxy jen vkládáme do policové skříňky. Denně je vyndavám, aby se provětraly (i když tam vzduchu není nedostatek a nedrží se tam ani vlhkost). Když je zapotřebí je přenést (zejména díky hlasité komunikaci), není problém odnést jeden box do kuchyně a je klid.

Tuto variantu mohu vřele doporučit! Není finančně nákladná, její údržba je snadná, skinníci jsou v teple, bez rizika průvanu.