O skinny


    Bezsrsté plemeno morčat bylo vyšlechtěno v laboratořích kanadského Montrealu v 80. letech minulého století, údajně za účelem studie kosmetických přípravků. Jako první je v roce 1976 předvedla laboratoř Charles River's Lab. Mají stejnou genetickou mutaci jako Čínský chocholatý pes. Původní zvířátka měla bílou barvu a červené oči. Když se ale dostala mezi chovatele, kteří je začali křížit s krátkosrstými plemeny morčat všech barev, barevná škála skinny se rozšířila. Jejich na dotek teplá a jemná kůže je v současnosti také zlatá, hnědá, černá i béžová. V chovech se vyskytují jedinci jednobarevní, dvoubarevní i tříbarevní. 

Své jméno získala podle svého nejvýraznějšího rysu; jsou totiž bezsrstá. Nenechte se ale mýlit okem, jejich tělíčko je pokryto velkým množstvím jemných, takřka neviditelných, chloupků. Na hlavě a končetinách mívají zpravidla tvrdé kudrnaté chloupky. Tato "srst" se však významně liší od klasické krátké či dlouhé srsti obyčejných morčat nejen svým vzhledem, ale především povahou; narozdíl od běžných morčat nejsou skinny původci alergie. 

 Z porovnání s klasickým chlupatým morčetem výplývá několik významných výhod pro skinny - bezsrstá morčata jsou ideální pro alergiky, déle žijí a jsou obvykle vhodnější po stránce čistoty rodokmenu. Jsou to zvířata inteligentní, komunikativní, většinou považována za krásná, velmi snadno ochočitelná a přátelská.