Kastrace

 

Ačkoliv to bude možná pro někoho překvapením, i morče se dá u veterináře kastrovat. Důvodů ke kastraci může být hned několik. Ať už někdo má doma páreček a nechce mít mladé nebo má chovnou skupinku, kdy nemá možnost oddělit samce a oni si mezi sebou dokazují, kdo z koho nebo z čistě chovatelského hlediska, kdy je neplodný samec vhodný například mezi znesvářené samice. Máme-li na vybranou, zda kastrovat samce nebo samici, pak se všeobecně doporučuje kastrace samce, jelikož je jednodušší jak z hlediska zákroku, tak z hlediska rekonvalescence. U samičky je takovýto zákrok riskantní.

Kastrace morčete stojí cca 700,- Kč (záleží, samozřejmě, na tom, na které veterině). Po zákroku má sameček na bříšku dva stehy, takže je nutné jej chovat v naprosté čistotě a pokusit se zamezit vykousání stehů. To je možné zejména dvěma způsoby, a to dohledem nebo plastovým krunýřkem. Vypadá stejně jako je krunýřek pro psy, jen je o hodně menší. Záleží, samozřejmě, na temperamentu jedince. Některý jedinec má tendenci stehy vykusovat a jiný si jich ani nevšimne.

Jelikož je kastrace prováděna v celkové anestezii, může být morče po zákroku "připitomělé", ale brzy se zase dostane do své kůže. První dny může produkovat méně trusu a přijímat míň potravy.