CHS - první vrh

 

Tak tedy máte registrovanou CHS a právě se Vám narodil Váš první vrh. Možná by se Vám hodilo pár informací :-)

 

Jméno 

U zvířat s Průkazem původu (jedno jestli jde o morče, psa nebo třeba koně) se vždy dodržuje pravidlo abecedy, tzn. jména narozenců začínají písmenem odpovídajícím pořadí narozeného vrhu v abecedě. Př.: Narodil se Vám první vrh - první písmeno v abecedě je A, tudíž Vaši narozenci se musejí jmenovat od A. Druhý vrh od B a tak dál až do konce abecedy. Pokud abecedu vyčerpáte, následuje označení A1, třetí abeceda A2 atd.

 

Průkaz původu

 Váš první vrh se tedy bude jmenovat od A + jméno Vaší Chovatelské stanice. Zřídkakdy se stává, že by Chovatelská stanice dávala své unikátní jméno před jméno morčíka, nicméně i to je možné a i v ČR by se pár takových našlo.

 Ze stránek Klubu morčat si stáhnete Průkaz původu: https://www.klubmorcat.cz/informace-o-stazeni-souboru.html . Vyplníte iniciále Vaší CHS a připojíte obrázek morčete, kterému bude PP patřit. Osobně používám obrázky velikosti 400x300px. Fotografie by měla být ostrá, morčík by na ní měl být dobře poznatelný. Vkládání fotografií do PP není nutností. Můžete vystavovat i průkazy bez fotografie, jen s nákresem morčete, který je již součástí PP po stažení ze stránek klubu, ale osobně si myslím, že vyfocení morčete, úprava fotografie a její vložení do PP nedá zase tolik práce a za výsledný dojem to rozhodně stojí.

Pod fotografií vyplníte info o morčíkovi. 

Do kolonky Registrace nic nepíšete! Slouží až při registrování morčete do plemenné knihy!

Podle průkazů původů matky a otce pečlivě vyplníte zadní část PP.

 

Zápis barvy

 Pomocníka pro určování barev, které zejména u skinníků díky absenci srsti není moc jednoduché, naleznete v sekci Barvy v levém menu. Zde bych Vás ráda seznámila se zápisem barvy do PP. 

U jednobarevných morčat v jádru není co řešit. U dvoubarevných se barva zapisuje dle percentuelního rozložení na morčeti. Tzn. pokud je Vaše morče ze dvou třetin černé a zbytek bílý nebo zkrátka má větší plochu černou a menší bílou, zapíšete jeho barvu do PP jako: černá s bílou. V případě, že je rozložení obou barev stejnoměrné, zapíšete barvy jako černá-bílá. Stejné pravidlo se drží i u trikolorů. Máte-li tedy morče, u kterého převládá černá barva, červený má jednom zadeček a na čele bílý puntík, zapíšete barvu jako černá s červenou a bílou (podle percentuelního zastoupení). Je-li mrňous např. celočerný s levou zadní packou bílou a s pravou přední červenou, zapíšete barvu jako černá s bílou-červenou.

 

Vámi narozené vrhy nemusíte nikam nahlašovat. Případnou registraci do plemenné knihy, která ovšem není povinná, si již zařizuje budoucí majitel. Dbejte ovšem na to, aby jednotlivé údaje o rodičích na zadní straně Průkazu původu opravdu odpovídaly realitě, neboť v případě registrace zvířete se kopie jeho PP se ukládá do registru chovných zvířat.